Byšičky

17.4.2016

Hoj, hoj, hoj. Po delší době jsem zpět a tentokrát s pozvánkou na moc krásné místo. Nevíte kam vyrazit s partnerem, dětmi nebo klidně i sám na pohodovou procházku. Tak tady máte tip.

Místem, které přímo vybízí k návštěvě jsou Byšičky u Lázní Bělohrad (Královehradecký kraj). Je to
zaniklá obec, ležící cca 1 km od lázeňského parku s názvem Bažantnice. Z celé obce se díky zničení za 30. leté války dochoval jen kostelík sv. Petra a Pavla z roku 1267 stojící na kopci s krásným výhledem do kraje.

Doporučuji vyrazit z velmi pěkného městečka Lázně Bělohrad, které též stojí za návštěvu, a projít velmi krásným a rozlehlým parkem po modrém značení přímo ke kostelíku. Celou lokalitou tedy i v parku vede turisticky značená cesta Karla Jaromíra Erbena. Park je velmi rozhlehlý a tvoří ho mokřadní louky se vzácnými druhy rostlin, jako je rozrazil štítkovitý, kosatec žlutý nebo prstnatec májový a lze v něm spatřit žlunu zelenou, strakapouda velikého nebo třeba brhlíka lesního. Podél značené cesty se nacházejí jezírka, potůčky a na konci cesty vytéká léčivý Annamariánský pramen z počátku 20 stol. Po opuštění parku se před vámi rozprostře pohled na velmi malebné údolí s kostelíkem na vrcholu kopce, pod nímž leží rybník s památným stromem (Erbenův dub). Dle
některých verzí se zde básník Karel Jaromír Erben inspiroval k napsání balady Svatební košile.

Návštěvu doporučuji všem, jelikož se jedná o nenáročnou procházku, kterou zvládne každý a navštíví velmi kouzelné místo. Navíc nedaleko parku je pro odreagování skvělý a udržovaný minigolf.