Narodil jsem se v malé vesničce poblíž Hronova (kraj Aloise Jiráska), kde jsem vyrůstal až do svých 20 let, abych potom mohl odejít do Liberce, kde jsem dokončil obor Materiálové inženýrství na tamní univerzitě.

Mám celkem dost koníčků (motorka, kolo, turistika a především cestování) při kterých se mohu věnovat své další oblíbené činnosti a tou je fotografování. Dříve jsem na výletech nosil malý fotoaparát značky Lumix DMC-TZ3 a občas nějakou fotografii upravil v základní verzi photozoneru, ale nic více. Proto jsem měl třeba z výletu i 300 fotografií, na které se člověk podívá tak max. jednou za život, protože nepřemýšlí co f...otí a prostě cvaká co se dá. :-))) Když jsem si ale začal vydělávat ,mohl jsem si koupit svoji první zrcadlovku a díky tomu jsem se začal fotografií věnovat více. Až po určité době jsem pochopil, že fotografování je především o člověku a jeho nápadech a schopnostech a vůbec né o technice. Technika Vám jen pomůže mít výsledné obrázky ještě hezčí a kvalitnější.

Fotografie a vše kolem ní se pro mě stala útěkem z běžného života do takového mého světa obrázků a pocitů, které jimi chci občas i vyjádřit. Díky fotografování také mohu zaznamenat místa, která jsem navštívil a ukázat Vám ty krásy a trošku Vás i třeba pobídnout k jejich návštěvě.

S čím fotografuji a proč

V současné době vlastním bezzrcadlový fotoaparát značky Fujifilm X-T1 + objektivy fujinon 16-55 f2.8, fujinon 56 f1,2, fuji 55-200 a fuji 14 f/2,8.

Více jsem se fotografování začal věnovat při koupi zrcadlovky Nikon D 5100 a poté jsem přešel na zrcadlový systém Nikon D 7100 se základním objektivem 18/105, zoomem od Tamronu a širokoúhlým objektivem Tokina 11-16 DX II + nějaká starší sklíčka (Helios, Trioplan). Ale pořád jsem se nedokázal s zrcadlovkou zžít a to ani po výměně.

Formát JPG z Nikonu už nepřicházel v úvahu, jelikož se mi u této značky nikdy moc nelíbil a tak jsem fotografie pořizoval jen v RAW formátu. Ale i tak mi to pořád nějako nesedělo, nedokážu vysvětlit ani proč, asi prostě proto, že značka Nikon nebyla mou srdcovkou. Až jsem na jednom webu narazil na fotografie z bezzrcadlového systému Fuji. Připadlo mi, že obrázky z tohoto systému mají duši a krásu v jednom, a rozhodl jsem se pro změnu. Té změny nelituji, úplně jsem se zamiloval a konečně má fotografování pro mě jasně daný směr, smysl a z každého snímku mám opravdovou radost. Nemusím řešit ISO, které tento fotoaparát zvládá velmi slušně až do hodnoty 3200. Barvy mi připadají také lepší, díky tomu, že Fuji nepoužívá tzv. Bayerovu masku. Začal jsem fotografovat zpět i do JPG, samozřejmě RAW formát je pro mě i tak jasná jednička. Ale musím říct, že JPG umí systém FUJI opravdu skvěle a plno fotografií tak ani nemusím z RAWu vyvolávat. A navíc RETRO vzhled fotoaparátů Fuji je moc prima záležitost. Také jsem si pořídil i konvertor na stará sklíčka, a tak nejsem ochuzen ani o ně. Prostě pro mě velmi příjemná záležitost a konečně mě fotografování baví.