Německo-rakouský trip

24 denní trip po Rakousku a Německu

Souhrn:

1) 4500 najetých km

2) 24 dnů strávených v našem combiku - Škoda Octavia II, z toho 15 dnů strávených v autě společně s našimi nafukovacími kajaky od společnosti Gumotex

3) Jedno rozbité turbo u automobilu, jedny ukradené boty, jedno tornádo u Forgensee, spousty nových prima lidiček, spousty našlapaných km, zhotovené druhé dno do octavie a tím zlepšení komfortu na spaní

4) Použitý fotoaparát Fujifilm X-T1 - dostal zabrat, za obdobi tohoto cestování je to na něm znát, ale nevadí, je z něho pár fotografií, které si myslím stojí za to, at uz bylo jakékoliv počasí a k němu jsem použil objektivy Samyang 8mm (rybí oko), fujifilm 16-55 f/2,8 a fujifilm 50-140 f/2,8

5) Kajakování na jezerech jako je: Hallstattské, Chiemsee, Forgensee apod.

6) Po celém Rakousku mají na parkovištích v horských oblastech WC, téměř všude se dá v automobilu přenocovat, aniž by Vás někdo vykázal pryč, i když je všude napsáno Camping Verboten.

7) Na hodně místech, především neplacených parkovištích naleznete vždy nějakého Čecha

8) Téměř na každém místě je pitná voda, jste v horách a když prší je voda všude a zvláště v automobilu pak nic neschne

9) Osvědčené prádlo na cestování, ve kterém můžete být klidně i 14 dní bez pocitu nějakého zápachu - Icebreaker

10) Jedno sražené srnče a ztracená Evča v Krimmlu. ))))

Tipy co navštívit:

1. týden

Tento první týden celou dobu parkujeme kolem zámku Neuschwanstein a potom přejíždíme k jezeru Chiemsee.

1) Zámek Neuschwanstein - tento zámek nechal postavit král Ludvík II. Bavorský, pocházející z knížecího a královského rodu Wittelsbachů. V Bavorsku vládl od roku 1864 až do roku 1886. Návštěva vnitřních prostor zámku stojí cca 14 Euro a dostanete i český poslech. Vstupenky nekupujte dole ve městě, ale přímo na zámku v pokladně a běžte tam na 9.00 hod. ranní, nebudete čekat ani minutu navíc. Potom už se tvoří obrovské fronty a prohlídka zámku je hned vyprodaná.

2) Zámek Hohenschwangau - menší zámek tyčící se nad jezerem Alpsee, je sousedem populárnějšího zámku Neuschwanstein, má krásnou zahradu a velmi krásný je ve večerních hodinách, kdy je nasvícený. Oba dva zámky doporučuji vidět ze břehu jezera Alpsee, kde doporučuji i celé jezero obejít.

3) Pokud se rozhodnete navštívit tento kraj a spát jako my v autě, nejlepší je na to parkoviště u stanice lanovky Tegelbergbahn - rozlehlý plac, krásně čistá řeka a výhled na zámek Neuschwanstein a Tegelberg s jezdící lanovkou a přistávajícími paraglaidisty.

4) Výstup na Tegelberg (či výjezd lanovkou) a cestou zpět dojít k zámku Neuschwanstein. Nádherné výhledy do kraje a především na jezera.

5) Městečko Füssen - historické centrum, v něm je jeden jediný krámek, kde se prodávájí obrovské koule (nic lepšího jsem nikdy nejedl) - Mozartovy koule se mohou jít zahrabat, hláška Evči - "Chcete ochutnat pořádné koule, vyprdněte se na Salzburg a zajeďte si do Füssenu". Doporučuji koule s marcipánem, obalené pistácií a čokoládou.

6) Městečko Schwangau - dobová architektura Bavorska, příjemní lidé a především solné lázně.

7) Jezero Forgensee - luxusně čistá voda, osvěžující koupel, kajakování, plachtění apod.

8) Jezero Chiemsee - jedno z nej jezer, kde jsem kajakoval. Luxusní čirá voda, parádní ostrůvky Fraueninsel - opatství, domky, květiny, zahrady, malá kotviště apod. Další z ostrůvku je Herreninsel. Zajímavostí je např. i to, že mezi ostrůvky je v jezeře tak mělko, že můžete vystoupit z kajaku a vypadá to, jako by jste téměř chodili po vodní hladině.

9) Návštěva ostrova Herreninsel na Chiemsee - zámek nazývající se "menší Versailles", rozhodně doporučuji návštěvu vnitřních prostor, jsou mnohem honosnější a krásnější než na zámku Neuschwanstein. Já moc návštěvy zámků nemusím, přijde mi to pořád stejné, ale tohle doporučím i já, stálo to za to. Na ostrov se dá dopravit jen lodí. A v ceně vstupenky za 8 Euro je i museum a klášter.

2. týden

10) Večerní i ranní Gosausee - z něho se nechat za 19 Euro pro oba vyvézt na Zwieselalm a odtud si dát výšlap přes Stuhlalm a dále kus po černém značení k chatě Hofpürglhütte a zpět ke Gosausee. Chůze po krásných hřebenech s nádhernými výhledy.

11) Výšlap na chatu Adamekhütte. Je to jen 12 km dlouhá trasa, jenže stoupáte z 920 m.n.m na 2196 m.n.m (dle mapy.cz - stoupání 1633 m, klesání 387 m). Trasa je fyzicky velmi náročná, zvláště, když sebou máte naloženou krosnu. Ale ty výhledy, to je FANTAZIE. Zvláště když tam člověk přespí a vidí zde západ slunce. Nocleh na chatě stojí nejlevněji 24 Euro na jednoho pokud není člověk vlastníkem Alpine pojištění, kdy je to za polovic. Na chajdě teče jen studená voda, je tam zima a po dlouhé době jsem zasejc zažil suchý záchod, pokud opominu vyměšování v přírodě. A v noci tam fouká silný vítr, takže se tam o sebe mlátili plechy a nedalo se v tom moc tvrdě spát. Moje rada zní, pokud se tam vydáte, nechte karimatky dole, stejně tak i vařič, který nesmíte mít v chatě a okolí chaty 50m. Vemte si jen spacáky. Když budete mí štěstí, můžete potkat i kamzíka.

12) V období dešťů doporučuji např. návštěvu solných dolů v Hallstattu, kde lze strávit téměř celý den. Solný důl nelze než doporučit. Nahoru je hezké si vyjet lanovkou a pozor vstup do dolu si kupte už dole pod lanovkou, vyplatí se to. Cesta lanovkou nahoru a dolů Vás vyjde na 30 Euro pro jednoho. V solném dole jezdíte po kládách dolů do dalších poschodí a na druhé štaci Vám udělá automat i fotku. No a na konci prohlídky pojedete hornickým vláčkem. U Hallstattu lze nocovat na parkovišti cca 2,7 km od centra Hallstattu směr na Obertraun. Je tam napsáno "No camp", ale pravdou je, že tam vždy spalo více lidi než jen my.

13) Městečko Hallstatt je nejlepší navštívit buď večer, kdy je zde krásná atmosféra a málo lidí a nebo brzy ráno, kdy je ideální stav pro fotografování. Je to jeden z nejfantastičtějších pohledů, který jsem zatím viděl, samozřejmě, když Vám přeje mlha a světlo, což mi přálo. V Hallsttatu mohu doporučit ochutnávku místního perníku a kremrolí (jsou skvělé doporučuji ochutnat).

14) Jeskyně Koppenbrüllerhöhle. V této jeskyni Vám půjčí čelovky a lezete tam jako pravý jeskyňář, dokonce tam mají i podvodní trail. K jeskyni se dostanete pěší chůzí od parkoviště Koppenwinkel za cca 15 min. Bohužel díky vydatnému dešti byl úsek už od parkoviště uzavřen s výstražnou cedulí "Verboten". Ale víte jak to je, když už tam člověk je, tak se tam musí prostě podívat a musím říct, jóóóóo stálo to za to. Díky zvedlé hladině vody tam protékaly masy vody a byl to zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Alespoň jsem měl možnost si vyzkoušet pořádně novou goráčovou bundu a také co vydrží moje Fuji X-T1 . Po tomto zážitku bylo pěkné navštívit menší jezerní kotlinu Koppenwinkllack'n, která byla v té době zahalena do mlhavého oparu, díky dešťům, stejně jako nedaleký rozbouřený vodopád řeky, který zřejmě jindy působí klidným dojmem.

15) Kajakování na Hallstattském jezeře - čistá voda, a je pěkné se dívat z kajaku na samotné městečko Hallstatt.

16) Výjezd lanovkami na Krippenstein (5 Fingers, Welterbespirale, Dachstein Mammut Höhle, Rieseneishöhle) - a z těchto čtyř věcí byla pro mě nejkrásnější Rieseneishöhle (Velká ledová jeskyně). Tu bych doporučil každému - velice krásný zážitek.

3.týden

17) Riesachsee - v tomto údolí je plno krásných , ale také i fyzicky náročných stezek. Odměnou jsou pak krásné výhledy, podmanivá příroda a sada lávek, schodů a hlavně lávka tvořená z ocelových lan, jenž se při chůzi pohybuje.

18) Dachstein - výjezd lanovkou na Schladminger Gletscher (Skywalk, Eispalast, Kleiner Gjaidstein)

19) Kryml - Krimmler Wasserfälle (nejkrásnější vodopád, který jsem zatím viděl a také pořádně veliký)

20) Berchtesgaden (Ramsau, Hintersee, nádherná soutěska Almbachklam)

21) Maria Gern - kostelík zjevení Panny Marie a kostelík nad Berchtesgadenem

22) Jezero Königssee (Sv. Bartoloměj) a Obersee - nejčistší a nejstudenější jezero v Německu, doporučuji ochutnávku pravého mléka v mistní salaši

23) Obersalzberg - Berghof (sídlo Hitlera, odkud se řídili tajné německé operace - zůstali jen podzemní chodby a tajuplná atmosféra, poté návštěva samotného Orlího hnízda - dárek k Hitlerovým 50tým narozeninám, nyní slouží jako restaurace, je odtud krásný výhled do širokého okolí a za pěkného počasí je vidět i Salzburg.

24) Odjezd domů